Az iskola hagyományrendszere
Az iskola szimbólumrendszere
A gimnáziumhoz való kötődést szolgálják azok a szimbólumaink, amelyek egy része évtizedek óta hagyományozódik a diákok újabb generációira, más része viszonylag új.
- Iskolazászlónk iskolai és városi ünnepeken tölt be szimbolikus szerepet. A zászlóra a ballagási ünnepélyen feltűzött szalag jelképe az egymást váltó évfolyamoknak, a kontinuitásnak a régi és az új diáknemzedékek között. Városi ünnepségeken iskolánkat van hivatva szimbolizálni.
- A „petőfis” szalag (piros-fehér alapon arany számokkal a gimnáziumi évek kezdete és zárása) s annak ünnepélyes, a szalagavató ünnepségen történő feltűzése jelképezi tanulóink éretté, felnőtté válását, iskolán kívüli viselése mutatja utolsó éves voltukat. Alapszínei egyaránt jelzik a fiatalos lendületet és a tisztaságot.
- A „petőfis” jelvény (a szalagéhoz hasonló színszimbolikával) jelzi – főleg városi és egyéb rendezvényeken – az iskolánkhoz tartozást. Tanulóink a tanulói jogviszony kezdetekor, a beiratkozáskor kapják meg.
- Egyenruha a lánytanulóink számára készült, fekete színű aljból és nyakkendőből, valamint fehér blúzból áll. Viselése az iskolai ünnepélyeken (beleértve a ballagási ünnepélyt is) kötelező, ahogy a fiúk számára a sötét nadrág és a fehér ing nyakkendővel.
- A diákönkormányzat kezdeményezésére „petőfis” póló készült. A fehér pólót díszítő embléma és felirat megtervezése a diákok körében kiírt pályázat útján történt.
Az iskola hagyományőrző rendezvényei
Az iskolai ünnepélyek, megemlékezések és egyéb rendezvények fontos eszközei egyrészt a nemzeti közösséghez, másrészt szűkebb pátriánkhoz, városunkhoz és iskolánkhoz való kötődésnek. A műsorok elkészítése fejleszti az osztályközösséget, a csapatmunkára való hajlamot. Mindezeken keresztül az iskola hagyományőrző rendezvényei integráns részét alkotják oktató-nevelő munkánknak.
a) Nemzeti ünnepek (október 23., március 15.)
A 10. évfolyam tanulócsoportjai az éves munkatervben meghatározott rend szerint ünnepi műsort készítenek.
b) Iskolai ünnepélyek (tanévnyitó, szalagavató, ballagás, tanévzáró stb.)
Az iskolai ünnepélyeken a megjelenés iskolai egyenruhában (ünnepi öltözet) kötelező.
A ballagási ünnepély egyrészt belső iskolai ünnepély, másrészt városi ballagás, városi ünnepély.
Az iskolai ünnepélyek közül a szalagavató és a ballagás szervezése a 11. évfolyamos osztályok tanulóinak hagyományszerű kötelessége.
c) Megemlékezések (október 6.)
- Október 6.: a 10. évfolyam egyik osztálya műsort állít össze, melyet az iskolarádió közvetít.
- Február 25.: megemlékezés a kommunista diktatúra áldozatairól. A megemlékezés a tanév rendjéről szóló rendelet előírásai szerint történik.
- Április 16.: megemlékezés a holokauszt áldozatainak emlékéről. A megemlékezés a tanév rendjéről szóló rendelet előírásai szerint történik.
d) Hagyományos rendezvények (időrendi sorrendben):
- a belépő osztályok bemutatkozása (szecskaavató)
- őszi iskolabál a 11. osztályok szervezésében
- karácsonyi műsor az iskola tanulóinak közreműködésével
- szülő-pedagógus bál az iskolaszék és a szülői munkaközösség tagjainak bevonásával
- iskolanap a diákönkormányzat rendezésében
- tavaszi iskolabál a 11. osztályok szervezésében.
e) Városi Petőfi Szavalóverseny
Iskolánk magyar irodalom szakmai munkaközössége kétévente szervezi meg a város általános iskolás és középiskolás korú tanulói számára.
f) A Petőfi nevét viselő középiskolák országos találkozóját a Petőfi Társaság védnökségében évente rendezik meg. A rendező iskolát az Országos Petőfi Társaság kéri fel. Intézményünk az Országos Petőfi Sándor Társaság kollektív tagja. Iskolánk Petőfi szellemiségét és kultuszát ápolja, tanulóink képviselői az országos találkozókon részt vesznek.
g) A városi Beke Manó Emlékversenyt gimnáziumunk matematika munkaközössége szervezi meg középiskolás tanulók számára.